Tematy okołoksiążkowe

5 autorów na jesień

 

Czym jest dla Was „książka na jesień”? 

Dla mnie to lektura, która otula ciepłem jak koc w deszczowy i zimny dzień. Taka, która zabiera mnie do świata pełnego radości, nadziei i miłości, ale jednocześnie fascynuje za sprawą wciągającej fabuły. Dzięki takim książkom cieszę się, że za oknem jest ciemno i ponuro, bo mogę bez wyrzutów sumienia siedzieć z kubkiem gorącej herbaty i zatapiać się w światach, które są lekarstwem na listopadowy brak nastroju.

Wybór kilku takich książek-kocyków jest niezwykle trudny, dlatego postanowiłam przedstawić Wam pięciu autorów na jesień. Niektórzy z nich zawierają wątki zagadek w swoich dziełach, inni dodają szczyptę magii. Wszystkich natomiast łączy to, że z pewnością zafundują Wam przyjemny czas.

 

Fannie Flagg

Jest to autorka pisząca zdecydowanie najcieplejsze książki spośród wszystkich dzieł, jakie znam. Czytanie czegokolwiek, co wyszło spod jej pióra, jest nie tylko jak siedzenie pod kocem z herbatą – dodatkowo mamy ciepły termofor przy sobie, pełen brzuszek, a w tle syczy ogień w kominku. Właśnie tak czuję się, kiedy przebywam w Elmwood Springs – świecie, w którym toczą się powieści Fannie Flagg, między innymi takie bestsellery jak „Smażone zielone pomidory”. Jeśli miałabym określić jej książki jednym słowem, to powiedziałabym, że są UROCZE. Potrafią zarówno rozbawić, jak i wzruszyć – bo pomimo radosnej otoczki, poruszane są w nich również ważne tematy.


Jane Austen

Dzieła Jane Austen to klasyka, ale za to jaka przystępna! Historie zawarte w jej książkach są napisane w bardzo zrozumiały sposób, a co ważniejsze, nie brakuje w nich humoru. Na uwagę zasługują również bohaterowie, których psychologia jest niezwykle rozbudowana, dzięki czemu nie są oni nudni i jednowymiarowi. Te romantyczne powieści o ciekawej fabule z pewnością poprawią Wam humor.


Cecelia Ahern

Cecelia Ahern jest autorką „P.S. Kocham Cię”, książki znanej na całym świecie. Zarówno ta pozycja jak i pozostałe powieści pisarki poruszają trudne, często filozoficzne tematy, a jednak wciąż są lekkie w odbiorze. Autorka dzieli się z czytelnikiem swoimi refleksjami na temat świata poprzez wykreowanych przez siebie bohaterów, którzy stale czegoś poszukują – miłości, szczęścia, prawdy o sobie, sensu. Niezwykle dojrzałe historie, okraszone humorem i magią oraz bohaterowie wzbudzający sympatię w czytelniku – tym właśnie są książki Ceceli Ahern.

 

Guillaume Musso

Musso napisał już naprawdę wiele książek – przeczytałam jakieś 10, a to zaledwie część! Każdą z nich wyróżniają wciągające motywy fabularne, takie jak przeżywanie tego samego dnia na nowo, cofanie się w czasie, czy ożywające postacie z książek. Warto jednak zaznaczyć, że te motywy wprowadzone są delikatnie do naszego realnego świata – z pewnością więc nie można mówić o tych dziełach jak o fantasy. Są to bardziej obyczajowe książki z nutą magii. Poza tym, bohaterowie w powieściach Musso stawiani są też przed problemami czy zagadkami, które muszę spróbować rozwikłać. Zazwyczaj po drodze dowiadują się też wiele o sobie samych.


Agatha Christie

Znana na całym świecie autorka kryminałów i twórczyni Herkulesa Poirota – nie mogło jej tutaj zabraknąć! Powieści Christie różnią się znacząco od dzisiejszych kryminałów – są krótkie i zwięzłe, a czytelnik praktycznie od samego początku ma przedstawione wszystkie wskazówki, ślady i dowody. Nie jest to więc odkrywanie kolejnych kart sprawy wraz ze śledczym. W tym przypadku jest to bardziej rozwiązywanie łamigłówki na podstawie faktów – tylko drogą dedukcji można odkryć, kto jest winny. Mi osobiście książki Agathy Christie kojarzą się trochę z escape roomami – to zdecydowanie rozrywka podobnego rodzaju!

 

Mam nadzieję, że podczas gorszego dnia sięgnięcie po któregoś z tych autorów. I że ich książki poprawią Wam humor : )

 

Znajdź mnie na Instagramie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.