Recenzje

„Spętani przez bogów” – Josephine Angelini

Moja ocena:

Czytałam tę książkę po raz pierwszy siedem lat temu i pamiętam towarzyszące mi wówczas uczucie fascynacji. W związku z tym, gdy zobaczyłam całą trylogię na półce w bibliotece, wzięłam bez zastanowienia! Co prawda, miałam obawy, bo jednak prawie dekadę temu byłam nastolatką i podobały mi się inne rzeczy niż obecnie. Mimo to, postanowiłam zaryzykować i ponownie wybrać się w podróż do świata greckich bogów i herosów.

Helena jest nastolatką, która przez całe życie czuje, że różni się od swoich rówieśników. Wychowywana przez ojca próbuje przejść przez liceum nie zwracając na siebie uwagi, co nie zawsze jej się udaje – jest zjawiskowo piękna, a do tego często w jej otoczeniu dzieją się dziwne rzeczy… Pewnego dnia do jej liceum dołącza grupa nastolatków z rodziny, która właśnie przybyła do miasta. Robią wielkie zamieszanie swoim boskim wyglądem i elektryzującą aparycją.  Jednak gdy Helena spotyka jednego z nich, Lucasa, przed jej oczami stają trzy zawodzące postacie, które wzbudzają w niej nienawiść i żądzę mordu. Dziewczyna jest gotowa użyć swojej nadprzyrodzonej siły i szybkości, których istnienie zawsze wypierała ze świadomości, byle pomścić ukazujące się jej postacie i przelać krew wrogów – bo wiedziała, że Delosowie nimi są, choć nigdy w życiu ich nie spotkała.

Zagubiona Helena z pomocą nowo przybyłej rodziny zaczyna odkrywać prawdę o sobie – o tym, że tak samo jak oni jest półboginią, potomkinią greckich bogów, napiętnowaną miłością i nienawiścią zrodzonymi tysiące lat temu podczas wojny trojańskiej. Co więcej, Helena jako dziedziczka Domu wywodzącego się w prostej linii od Zeusa, ma moc władania piorunami, latania i nie tylko… Dziewczyna zaczyna zagłębiać się w historię swoich przodków oraz uczyć się panowania nad swoimi zdolnościami, które mogą się przydać w nadchodzącej walce z bogami greckimi. Bogami, którzy po kilku tysiącach lat bycia więzionymi na Olimpie chcą wrócić na Ziemię.

Historia opisana przez Josephine Angelini oparta jest na starym, dobrym schemacie – małe miasteczko, nastolatka, która czuje, że jest „inna” niż jej rówieśnicy oraz niesamowicie przystojny chłopak, niebędący zwykłym śmiertelnikiem. Czy to czyni ją w jakiś sposób nudną czy przewidywalną? Absolutnie nie! Jak zaznaczyłam na wstępie, jest to książka młodzieżowa z kategorii fantasy, a takie dzieła zazwyczaj mniej lub bardziej oparte są na podobnych schematach. Pomimo tego, „Spętani przez bogów” to naprawdę dobrze dopracowana historia, z ciekawą i wciągającą fabułą, zaskakująca na każdym kroku. Autorka stworzyła bardzo rozbudowane tło historii, a czytelnik wkracza do świata bogów greckich, klątw i przepowiedni stopniowo, razem z Heleną i odkrywa, jak skomplikowane jest życie półbogów. Josephine Angelini starannie trzyma się wszystkich zasad, jakie kreuje, choć czasem łatwo jest się pogubić analizując to wielowątkowe tło, oparte na mitach greckich i historii.

Jedynym widocznym niedociągnięciem może być to, że bohaterowie książki nie różnią się mocno od siebie. Bardzo łatwo podzielić ich na dobrych i złych oraz na tych, którzy Helenę lubią i którzy mają co do niej wątpliwości. Owszem, niektóre postacie są wielowymiarowe i mają naprawdę złożoną osobowość, ale jest ich niewiele, a główna bohaterka zdecydowanie do nich nie należy. Mimo wszystko, zachowania wszystkich postaci mają sens i wynikają z ich światopoglądu czy przeżyć – co jest niby oczywiste, ale nie zawsze praktykowane przez autorów.

Ponowne czytanie tej trylogii sprawiło mi ogromną przyjemność, a co ważniejsze, nie czułam się zażenowana przedstawioną historią czy niedojrzałymi zachowaniami bohaterów, jak to czasem ma miejsce w przypadku powrotów do książek dla młodzieży. Dlatego jeśli lubicie takie klimaty, to zdecydowanie polecam!

Książki niestety raczej nie kupicie w żadnej księgarni, nawet internetowej (również w wersji cyfrowej może być problem), natomiast za grosze znajdziecie ją na Olx czy Allegro, a za darmo – w bibliotece : D

Znajdź mnie na Instagramie: