Recenzje

„Delirium” – Lauren Oliver


Moja ocena:

W świecie, w którym miłość uważana jest za chorobę, ludzie zmuszani są poddać się zabiegowi i przyjąć remedium sprawiające, że tracą zdolność kochania. Zwykle dzieje się to po skończeniu osiemnastego roku życia. Istnieją jednak przypadki, w których musi to nastąpić wcześniej, ponieważ doszło do zarażenia amor deliria nervosa, czyli najbardziej zdradliwą chorobą na świecie. W celu zapobiegnięcia epidemii, dziewczęta i chłopcy aż do momentu zabiegu nie mogą ze sobą rozmawiać, spotykać się, a tym bardziej dotykać. Nawet ludzie dorośli, którzy są sztucznie sparowani w celu rozmnażania się, nie powinni czuć potrzeby okazywania sobie czułości, ponieważ może to prowadzić do nawrotu choroby. Jeśli do tego dojdzie, grozi im powtórny zabieg, a w najgorszym wypadku dożywotnie więzienie lub śmierć. Na szczęście ponowne zakażenia to rzadkie przypadki, wykrywane bardzo szybko dzięki patrolom czyhającym na każdym rogu. Ludzie pozbawieni uczuć czują się bezpiecznie w mieście otoczonym granicami, z którego nie można ot tak wyjechać, a wolność słowa nie istnieje. Najważniejsze, że są wolni od miłości i mogą w końcu być szczęśliwi.

Mówią, że remedium ma zapewnić szczęście, lecz teraz rozumiem, że wcale tak nie jest i nigdy nie było. Pozostaje jedynie strach: strach przed bólem, przed cierpieniem, strach, strach, strach, egzystencja ślepego zwierzęcia, które się miota, obija o ściany, wędruje w labiryncie, przerażone, otępiałe i głupie.”

Lena jest prawie pełnoletnia, a do zabiegu zostało jej kilkanaście tygodni. Gdy ten czas minie, pozbędzie się zalążków choroby, która krąży w jej żyłach. Wtedy wreszcie będzie wolna i szczęśliwa, tak jak jej ciotka Carol oraz siostra Rachel. Lena nie może doczekać się przyjęcia remedium i nawet nie przypuszcza, że wokół niej istnieją miejsca, w których zasady ustanowione przez Konsorcjum nie są przestrzegane. Dziewczyna nie wierzy w plotki; jej marzeniem jest stać się wyleczoną, bo tylko wtedy osiągnie szczęście, do którego wszyscy dążą. Ale co jeśli zazna czegoś zakazanego i dojdzie do wniosku, że przez całe życie żyła w kłamstwie? Co się stanie, jeśli na własnej skórze przekona się jak smakuje uczucie, które powoli zabija od środka? I jaki to będzie miało wpływ na całe jej życie?

„Delirium” to dystopijna opowieść przepełniona smutkiem i bólem. W świecie bez miłości ludzie są spokojni i nie popełniają przestępstw, a ciągły nadzór sprawia, że są prawymi obywatelami. Jednak tam, gdzie nie ma miłości, pojawia się obojętność, która też potrafi skrzywdzić. Pary nie spędzają czasu inaczej niż na wykonywaniu swoich obowiązków, a matki wychowują dzieci według ustalonych zasad, bardziej z poczucia odpowiedzialności niż z jakiejś głębszej przyczyny. To wszystko sprawia, że czytelnik czuje chłód, który otula każdego wyleczonego, mimo tego, że z pozoru wszyscy są szczęśliwi.

Książka Lauren Oliver jest wciągającą powieścią, w której czytelnik od początku poznaje dystopijny świat oczami Leny. Leny, która zaraża się miłością i odkrywa, że otacza ją iluzja szczęścia i zadowolenia. Styl autorki jest naprawdę piękny i poetycki, ale nie przytłaczający. Najbardziej przykuwają uwagę fantastyczne porównania i metafory urozmaicające lekturę. Fabuła jest bardzo dobrze skonstruowana, choć istnieją elementy dające się przewidzieć, ale nie wpływa to na jakość utworu. Warto też wspomnieć o ciekawej kreacji bohaterów, a także o widocznej różnicy między zachowaniem niewyleczonych i osób po zabiegu. 

Tak właśnie prezentuje się powieść Lauren Oliver, której bohaterowie muszą walczyć o to, co dla nich najważniejsze i próbować pokonać system. A nie jest to łatwe, bo jeśli tylko ktoś wyróżnia się z tłumu, od razu zostaje ukarany. Istnieją jednak wartości, takie jak przyjaźń i miłość, których nie da się całkowicie zlikwidować, nawet za pomocą skomplikowanych zabiegów i operacji. Prawdziwy szczęśliwcy, którzy ich doznali, mają ze sobą siłę do walki i właśnie to może uratować im życie i sprawić, że świat zacznie dążyć do zmiany.

 

Znajdź mnie na Instagramie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.