Recenzje

„W otchłani” – Beth Revis

 

Moja ocena:

Zastanawialiście się kiedykolwiek jak to jest być w stanie hibernacji? Przetrwanie stuleci w niezmienionej formie to z pewnością coś niezwykłego – taka namiastka nieśmiertelności. Być może za kilkadziesiąt lat podobne zjawiska będą na porządku dziennym? W książce Beth Revis hibernacja to tylko jeden z futurystycznych elementów, dzięki któremu autorka kreuje nie do końca optymistyczną wizję przyszłości naszej planety.

Akcja „W otchłani” rozgrywa się w niedalekiej przyszłości – w czasach, w których możliwość międzyplanetarnych podróży jest już bardzo rozwinięta. Naukowcy odkryli wiele planet, które budową i warunkami środowiska przypominają umierającą Ziemię. Realizują więc misję, mającą na celu zaludnić jedno z takich miejsc i jednocześnie uratować gatunek ludzki przed wyginięciem. Pakują na statek kosmiczny wszystkich ludzi, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i zdobytej wiedzy będą mogli pomóc w przygotowaniu nowej Ziemi” do życia. Jednak podróż na tę odległą planetę potrwa 300 lat, dlatego uczestnicy wyprawy muszą poddać się hibernacji. Na statku zamrożeni zostają głównie inżynierowie biologiczni oraz wojskowi, których wiedza jest niezbędna do zbudowania nowego społeczeństwa na obcej planecie. Wśród pasażerów statku jest także siedemnastoletnia Amy – zwyczajna uczennica, która w wyprawie bierze udział tylko ze względu na swoich rodziców. Jest zdecydowana pożegnać się z całym swoim dotychczasowym życiem i utracić możliwość powrotu na Ziemię, a także przespać 300 lat w skutej mrozem kabinie, aby móc towarzyszyć dwóm najważniejszym dla niej osobom w całym Wszechświecie.

Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Pewnego dnia Amy zostaje zbudzona ze snu w sposób, który o mały włos nie doprowadza do jej śmierci. Zszokowana dziewczyna orientuje się, że poza osobami w komorach kriogenicznych na statku żyją ludzie – setki osób, tworzące społeczeństwo, uprawiające gospodarstwa i rozmnażające się. Okazuje się, że jest to ludność poczęta w celu zajmowania się statkiem przez stulecia, w czasie których ważne osobistości z Ziemi spoczywają w stanie hibernacji. Wszyscy wyglądają podobnie i wyznają te same zasady ustanowione przez ich despotycznego przywódcę – Najstarszego. Żadna z tych osób nigdy nie widziała Ziemi, jednak każdy gotowy jest dotrzeć do celu misji, aby powitać nową planetę. Dla Amy mieszkańcy statku, poza nielicznymi wyjątkami, zachowują się nienormalnie – jak wyprane z uczuć roboty, wykonujące każdy rozkaz. Ci ludzie nie są świadomi tego, że są tylko narzędziem potrzebnym do ukończenia misji. Ale nie w tym leży problem. Amy już nie jest w hibernacji, a do lądowania na nowej planecie zostało jeszcze całe pięćdziesiąt lat. Nie może ani zostać ponownie zamrożona, ani też zbudzić z lodowatego snu swoich rodziców. Jakby tego było mało, ktoś po cichu odłącza komory kriogeniczne, powodując śmierć zamrożonych…

Książka Beth Revis to wciągające dzieło, z oryginalną fabułą pełną zagadek i tajemnic. Jest to pozycja kierowana głównie do młodzieży, ze względu na wątek miłosny między nastoletnimi bohaterami, jednak jak najbardziej zasługuje na to, aby czytali ją również dorośli! Beth Revis, poza naprawdę ciekawą fabułą, stawia przed czytelnikiem również wiele pytań poruszających jego moralność. Pytań, na które nie ma dobrej czy złej odpowiedzi – dlatego też jej bohaterowie nie są jedynie czarno-biali. Często postępują oni nikczemnie, ale robią to z ważnych dla siebie powodów. Nic więc nie jest takie proste, a z każdą kolejną stroną pojawia się coraz więcej tajemnic i niespodziewanych zwrotów akcji.

Warto wspomnieć, że narracja w książce prowadzona jest z perspektywy dwóch bardzo różnych osób – Amy, która powoli odkrywa misterne plany mieszkańców statku oraz chłopaka, który urodził się na tym statku i przygotowywany jest do roli przyszłego przywódcy. Jeżeli lubicie przyjemne książki, z oryginalnym pomysłem i niekoniecznie literacko wybitne, to W otchłani” na pewno Wam się spodoba – niezależnie od tego, ile macie lat.

Mam dobrą wiadomość – pomimo tego, że książka została wydana wiele lat temu, nadal można ją kupić w niektórych księgarniach internetowych:

Znajdź mnie na Instagramie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.